Książki mojego autorstwa

 

 Oprócz działalności rzemieślniczej, zająłem się w pewnym momencie pisaniem książek przede wszystkim z informatyki. Niektóre z tych książek są jeszcze dostępne w księgarniach internetowych. Nie wiedziałem tego wcześniej, ale wkrótce dowiedziałem się, że dla autora pisanie książek to działanie hobbystyczne. Honoraria za sprzedane książki są śmieszne. W zasadzie zrezygnowałem z pisania, ponieważ jest to zupełnie nieopłacalne. Można taką działalność traktować jako jeden z rodzajów hobby, ale wymaga to dużo czasu. A z tym bywa różnie szczególnie wtedy, gdy mam sporo zamówień. Obecnie napisałem książkę o wyoblaniu o tytule: „Wyoblanie ręczne”. Książka ukazała się nakładem WNT.  Książka ta jest w całości oparta na własnym doświadczeniu zdobytym w czasie wieloletniej pracy na wyoblarkach. Książka zawiera kolorową wkładkę ze zdjęciami wyrobów finalnych opartych na elementach wyoblanych w moim wykonaniu oraz CD-rom z filmami pokazującymi wiele przykładów wyoblania ręcznego.

Informacja o książce zamieszczona na stronie Wydawnictw Naukowo Technicznych:

   Autor książki – doświadczony praktyk – wyczerpująco i przystępnie przedstawił w niej zagadnienia dotyczące wyoblania, zwłaszcza ręcznego. Omówił: zasady wyoblania, materiały stosowane w procesie wyoblania, wyposażenie pomocnicze, wyoblarki, wycinarki krążków, rolki, obcinanie obrzeża, dociski, smarowanie, kieł, konstrukcję i projektowanie wzorników, rolę i rodzaje podtrzymek, ustalenie położenia krążka, zawijanie obrzeży, obróbkę cieplną, mechaniczną obróbkę powierzchni, inne rodzaje wykończenia powierzchni, zdobienie elementów wyoblanych oraz zasady bhp, urazy i choroby zawodowe. Podał przykłady wyrobów zawierających elementy wykonane metodą wyoblania. Książkę uzupełnił cennym dodatkiem w postaci płyty CD z filmami pokazującymi operacje wyoblania. Będzie ona wartościowym poradnikiem warsztatowym dla rzemieślników. Może też być lekturą uzupełniającą dla studentów wydziałów mechanicznych politechnik, uczniów techników mechanicznych oraz inżynierów i techników mechaników zajmujących się obróbką plastyczną metali.  Ostatnia pozycja na temat wyoblania ukazała się pod koniec lat 50-tych XX w. 

Parametry książki:

WNT - Wydawnictwa Naukowo Techniczne, Wydanie I: Warszawa 2007,  ISBN 978-83-204-3239-8

Format B5, stron około 296, rys. 234, kolorowa wkładka, tablic 39 + 1 płyta CD

Wydanie II: 2013 rok

SPIS TREŚCI

StarOffice Draw jest elementem składowym pakietu StarOffice firmy Sun Microsystem. Pakiet do wersji 5,2 jest bezpłatny. Jest dostępny w wielu wersjach językowych, może pracować w wielu systemach operacyj­nych m. in. (Windows 95, 98, 2000, NT, 4.0, XP; Linuks; Solaris). StarOffice Draw służy między innymi do tworzenia niezwykle interesujących grafik wektorowych, rysunków technicznych, trójwymiarowych brył geometrycznych, tekstur. Zaletą tego programu jest niezwykła łatwość zastosowania narzędzi i efektów. Są oczywiście inne programy graficzne, które oferuje podobne efekty, ale są to programy bardzo drogie, ich ceny dochodzą do kilku tysięcy złotych. Możemy szybko i łatwo wykonać np. rysunek techniczny czy wie­lobarwną grafikę trójwymiarową, logo firmy, folder reklamowy, ulotkę informacyjną, zaproszenie na ślub, wizytówki, ustawić i dopasować na jednej stronie zdjęcia do wydruku, a nawet zmienić ich kolory i nasycenie barw.

ISBN 83-7279-333-X;                                           

Wydawnictwo Mikom. Kolorowa wkładka.

 Warszawa 2002. 212 stron. Wydanie I

Program Microsoft Photo Editor znajduje się w pakietach: Office 97, Office 2000, Office XP. Microsoft Photo Editor nie jest instalowany w czasie standardowej instalacji. Niniejsza książka jest o tyle ciekawa, że w więk­szości wydawnictw na temat pakietu Microsoft Office nie ma ani słowa na temat tego programu.

   Program ten służy do obróbki fotografii, obrazów i rysunków. Zdjęcia i obrazy poddawane edycji mogą być pobierane do programu ze skanera, kamery internetowej, cyfrowego aparatu fotograficznego, dyskietki, CD-ROM-u, dysku twardego komputera, innego programu i Internetu. Zdjęcia i inne obrazy mogą być zmniejszane, powiększane, obracane. Możliwy jest również fotomontaż i kadrowanie zdjęć. Zmianom można poddać takie parametry obrazu jak: jasność, kontrast, współczynnik gamma i to oddzielnie dla każdego ko­loru podstawowego modelu RGB.

ISBN 83-7279-289-5                                            

Wydawnictwo Mikom.  Kolorowa wkładka.

 Warszawa 2002. 108 stron. Wydanie I

Paint jest graficznym programem rysunkowym. Dołączony jest do wszystkich wersji systemu operacyjnego Windows. W związku z tym jest on niezwykle rozpowszechniony wszyscy użytkownicy tego systemu mają do niego dostęp. Program Paint, ze względu na powszechną dostępność i prostotę obsługi polecany jest dla:

uczniów gimnazjum jako wprowadzenie do posługiwania się komputerowymi programami graficznymi,

początkujących użytkowników wszystkich wersji systemu operacyjnego Windows,

  uczniów szkół podstawowych ,

uczniów i nauczycieli na lekcjach informatyki, plastyki, w czasie zajęć koła komputerowego w placówkach pozalekcyjnych, szkolnej pracowni komputerowej.

Można wykonywać w tym programie m.in. kolorowe rysunki, fotomontaż, kadrowania zdjęć oraz gazetkę, plakat czy wizytówki

ISBN 83-7279-258-5 Wydawnictwo Mikom. Wielokolorowa, CD-ROM.

 Warszawa 2002. 272 strony. Wydanie I

ISBN 83-89076-62-4 Wydawnictwo Bauer-Weltbild, Sp. Z o.o., Sp. K. Klub dla Ciebie. Warszawa 2002

 

 

ISBN: 83-7279-415-4

 

„Paint dla dzieci od 8 do 88 lat”

 

Warszawa 2004, Wydanie II

 

Wydawnictwo Mikom. CD-Rom.

 

format: B5, oprawa: miękka

Word posiada interesujące możliwości graficzne. Jedne z nich pozwalają na przekształcanie tekstu w grafikę lub bryły. Inne służą do wykonywania prostych rysunków, wstawiania linii czy nie skomplikowanych figur geometrycznych. Jeszcze inne przeznaczone są do edycji zdjęć lub rysunków wstawionych do dokumentu tekstowego. Tworzenie ramek, tabel i wykresów również możemy zaliczyć do opcji graficznych. Wiele z tych funkcji jest bardzo rzadko wykorzystywana. Spowodowane jest to nieznajomością możliwości tej aplikacji. Książek opisujących edycję tekstu w Wordzie jest wiele, ale niestety większość z nich ogranicza się prze­ważnie tylko do omówienia sposobów wykorzystania opcji tekstowych. Niniejsza pozycja powstała na bazie Word XP. Różnice opcji w porównaniu z Word 2000 są na tyle niewielkie, że użytkownicy tej wersji pakietu Office (a nawet wcześniejszej) mogą z powodzeniem korzystać z informacji zawartych w tej książce.

ISBN: 83-7279-323-9

Wydawnictwo Mikom. Kolorowa wkładka.   

 Warszawa 2003. 360 stron. Wydanie I